פינלנד

מידע כללי

מדינהפינלנד

פעילות

 • פינלנד מספקת תמיכה כספית ישירה ועקיפה לארגונים לא ממשלתיים פוליטיים ישראלים ופלסטינים באמצעות מגוון סוכנויות פיניות ממשלתיות.
 • מימון ישיר מועבר דרך השגרירות הפינית בתל-אביב והנציגות הפינית ברמאללה.
 • מימון עקיף מועבר דרך  FinnChurchAid ו-KIOS, המקבלים מימון מהממשלה הפינית.
 • משרד החוץ הפיני מצהיר כי הוא תומך במגוון ארגונים, איך אינו חושף כל מידע על המימון או על הערכות שבוצעו לפרויקטים שארגונים לא ממשלתיים הוציאו לפועל, דבר המשקף חוסר שקיפות ואחריותיות.
 • הנציגות הפינית ברמאללה טוענת כי היא מממנת 3-4 פרויקטים של ארגונים לא ממשלתיים מדי שנה בגדה המערבית ובעזה. עם זאת, היא אינה חושפת את סכומי מימון או אילו ארגונים לא ממשלתיים מעורבים בהם.
 • פינלנד התחייבה 23.35 מיליון אירו לגדה המערבית ולעזה לשנים 2017-2014 בכנס שיקום עזה שנערך בקהיר באוקטובר 2014.
  • סכום זה כלל  2.35 מיליון אירו שהועברו דרך  FinnChurchAid, אונר"א והצלב אדום. ארגונים אלה מעבירים כספים לארגונים לא ממשלתיים עלומים בעזה.
 • פינלנד מממנת את תכנית הליווי האקומנית בפלסטין וישראל (EAPPI), הועד הישראלי נגד הריסת בתים (ICAHD) – פינלנד, ו-Kepa, ארגון גג הטוען כי הוא מקדם רב-תרבותיות בפינלנד.
  • הועד הישראלי נגד הריסת בתים פעיל  בקידום קמפיינים אנטי-ישראליים כולל BDS (חרם, משיכת השקעות וסנקציות). הוא גם מקדם את רעיון חיסולה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, ועושה שימוש ברטוריקה פוליטית קיצונית ומאשים את ישראל ב"טיהור אתני", "רצח עם", "ענישה קולקטיבית", ו"אפרטהייד".
  • EAPPI שולחת "מלווים אקומניים", כדי "לספק נוכחות שתעניק הגנה לקהילות פגיעות, וניטור ודיווח על ניצול זכויות אדם"; משתמשת ברטוריקה מכפישה ומסיתה כנגד ישראל, מעורבת בקמפיינים של BDS, ומקדמת את "זכות השיבה" לפלסטינים.
  • בעקבות לחץ של ארגונים חרם,  Kepa מנע את כניסתה של הקרן הקיימת לישראל לפסטיבל הכפר העולמי שהוא עורך. בתגובה, שגריר ישראל בפינלנד הצהיר כי; "קיומה של מדינת יהודית ב[מזרח התיכון] כנראה אינה תואמת את האג'נדה של המארגנים. אז Kepa…בחר לקבל טענות והאשמות כלליות מצדם של אלה המכחישים את זכות קיומה של ישראל, ופשוט החליט להיפטר ממטרד זה. אני תוהה אלו מההערכים של Kepa: פיתוח בר קיימא, הגנת הסביבה, הוגנות, סובלנות, שוויון, שאיפה לשלום, זכויות אדם ודמוקרטיה החלטה שערורייתית זו שירתה".

שותפים

מימון פיני לארגונים ישראל (בשקלים חדשים)

בהתבסס על דיווחים לרשם העמותות

ארגון מנגנון מימון2012201320142015
זוכרותFinnChurchAid185,905 94,840 42,904 
המוקדשגרירות פינלנד24,500 95,800 
הועד הציבורי נגד עינויים בישראלKIOS40,046 

ארגונים לא ממשלתיים המקבלים מימון פיני – דוגמאות:

זוכרות – עמותה ישראלית שהוקמה במטרה "לקידום אחריותיות של הציבור היהודי בישראל לנכבה הפלסטינית" ("אסון", כהתייחסות להקמתה של מדינת ישראל) "ומימוש זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים", כאשר משמעות דרישה זו היא למעשה קריאה לחיסולה של מדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי. זוכרות תומכת ב"פתרון של מדינה אחת, או "דה ציוניזציה בפלסטין", ומקדמת את אסטרטגיית דרבן ומשתמשת ברטוריקה מכפישה המאשימה את ישראל ב"טיהור אתני", "המשך הריסתם של הישובים הפלסטינים", "גירוש", "מקרי טבח", "והתעלמות מזכויותיהם של העקורים והפליטים".

המוקד – מגיש עתירות לגופים בינלאומיים ולבית המשפט הגבוה לצדק, בהם האשמות מסיתות שישראל מבצעת "אפרטהייד", "גירוש", "עינוי", ו"העברת-כפייה בשטחים". המוקד גם הגיש הצהרה בכתב לוועדת החקירה של האו"ם בראשות גולדסטון, עם הטענה שישראל היא האחראית להפרות של זכויות אדם, בעוד והוא מתעלם מתפקיד חמאס והטרור הפלסטיני בסכסוך ב-2008-2009.

הועד הציבורי נגד עינויים בישראל (PCATI) – עוסק בפעילויות פוליטיות, תומך במעצר והעמדה לדין של בכירים ישראלים בבתי משפט באירופה. כמו כן, מקדם האשמות הבלתי ניתנות לאימות על עינויים בישראל, תוך השמטה מוחלטת של הקשר לטרור. הארגון ניסה להשפיע על התובע של בית הדין הפלילי הבינלאומי לפתוח בחקירה נגד בכירים ישראלים.

כל המאמרים בנושא פינלנד